Prawa kobiet to nie jest temat zastępczy, który można odłożyć na półkę. Nie można powiedzieć, że teraz zajmujemy się armią, więc nie zajmujmy się kobietami. Bezpieczeństwo Polski wiedzie, przez bezpieczeństwo dnia codziennego i w tym zakresie na szczególną uwagę zasługują kobiety.
Kobiety każdego dnia wzmacniają naszą gospodarkę, ale równocześnie zmagają się z luką płacową. Kobiety powinny liczyć na równe płace, za tę samą pracę. Dziś tak nie jest i luka płacowa wciąż istnieje. Zapowiadam, iż podpiszę każdą ustawę, która zlikwiduje lukę płacową, a ta wiedzie, przez ustawę o jawności płac.
MRPiPS prowadzi nad nią prace i z wielką przyjemnością ją podpisze. To nie wszystko, ponieważ poza tym, co jest na papierze, są jeszcze realia. A realia są takie, że jako rodzice jesteśmy karani za opiekę nad naszymi chorymi dziećmi. Kiedy bierzemy L4 na dziecko, to dostajemy 80 procent naszej pensji. Najczęściej taką opiekę biorą kobiety i przez to ich płace są realnie obniżane przez konieczność opiekowania się chorymi dziećmi. Koniec z karaniem rodziców za opiekę nad dzieciakami, czas wprowadzić 100 procentowe wynagrodzenie za opiekę nad chorym dzieckiem.
Sprawa trzecia, której do tej pory nie załatwiliśmy, ale Lewica o to walczy. Dług alimentacyjny, który w Polsce wynosi już 16 mld zł. Są ludzie, np. przedstawiciele Konfederacji, którzy uważają, że powinniśmy nic z tym robić. A ten dług uderza przede wszystkim w kobiety, ponieważ to one są najczęściej samodzielnymi rodzicami.
Partnerzy, którzy wpierw zgodzili się na taki układ, że kobieta zostaje w domu i opiekuje się dziećmi, po rozstaniu odmawiają płacenia na dzieci. Tym samym skazują swoje dzieci i ich matkę na codzienną walkę o utrzymanie się i ubóstwo. Państwo musi ścigać tych, którzy nie chcą płacić alimentów na swoje dzieci.
Nie zbudujemy bezpiecznej Polski, jeżeli jej obywatelki nie będą czuły się bezpiecznie, a państwo nie będzie stało po ich stronie.
Magdalena Biejat, senatorka i kandydatka Lewicy na urząd prezydenta RP
Kraków, 15 marca 2025 r.