Wobec zaprzestania organizacji oficjalnych obchodów miejskich, trzeci rok z rzędu zorganizowaliśmy uroczystości upamiętniające wyzwolenie Torunia spod hitlerowskiej okupacji. Oddaliśmy hołd hitlerowskim ofiarom, gdyż ziemia toruńska jest „ciężka od krwi” pomordowanych w latach niemieckiej okupacji.
Podczas skromnej uroczystości wspomnieliśmy:
- 1200 osób, urzędników, nauczycieli, lekarzy, prawników, działaczy społecznych i politycznych okresu międzywojennego, zakatowanych przez Selbschutz w Forcie VII, rozstrzelanych na Barbarce.
- 397 dzieci i 802 dorosłych, w większości kobiet, zagłodzonych i zamęczonych przez hitlerowców w obozie przesiedleńczym „Szmalcówka” (dawny SPOMASZ, dziś urząd miasta).
- toruńskie duchowieństwo. Terror hitlerowski pochłonął życie dziesiątek toruńskich duchownych.Na terenie diecezji Chełmińskiej zamordowano 214 kapłanów, pozostałych w większości zsyłając do obozów koncentracyjnych. Symbolem męczeństwa toruńskiego duchowieństwa był wikariusz parafii Wniebowstąpienia NMP i kapelan Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHP ks. Stefan Frelichowski
- więźniarki obozu koncentracyjnego KL Stutthof, w filii tego obozu OT Thorn (podobóz Bocień, Chorab). Węgierskie młode dziewczęta, Żydówki, budowały umocnienia twierdzy Toruń i podczas tej budowy, kilka tysięcy nieludzko, na toruńskiej ziemi, wymordowali niemieccy okupanci.
- 14 000 ofiar Stalagu XXA oraz C, w większości jeńców armii radzieckiej.
Oddaliśmy hołd żołnierzom, którzy oddali swoje życie w walce o nasze miasto z nazistowska armią, abyśmy My mogli żyć w pokoju!
Przy tej okazji chcielibyśmy podziękować za pamięć o poległych i pomordowanych żołnierzach i cywilach. Dziękujemy za pamięć i obecność:
- Prezydentowi Miasta Torunia Michałowi Zaleskiemu,
- Przewodniczącemu Rady Miasta Marcinowi Czyżniewskiemu,
- Posłowi do Parlamentu Europejskiego Januszowi Zemke, w którego imieniu wiązankę składał Marek Jopp,
- delegacji Związku Nauczycielstwa Polskiego,
- delegacji Związku Sybiraków,
- delegacji Bractwa Kurkowego,
- pozostałym delegacjom organizacji kombatanckich i mundurowych,
- oraz mieszkańcom Torunia.
Już teraz zapraszamy za rok na okrągłą 75 rocznicę wyzwolenia miasta.
Poniżej kilka zdjęc a pełna fotorelacja z uroczystości 74 rocznicy wyzwolenia Torunia pod tym linkiem.