fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Wojewodowie w Warszawie

Wraz z nową obsadą kierownictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy złożonego z osób mianowanych przez premiera rządu Koalicji 15P zmieniły się metody komunikowania się z obywatelami – mieszkańcami województwa.

Jeszcze nie tak dawno, pamiętamy, kiedy organizowane np. przez lewicę konferencje prasowe przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego w jakiejś konkretnej sprawie, problemie w województwie kończono zaniesieniem do sekretariatu wojewody tekstu apelu, petycji, prośby o interwencję.

Obecnie za pośrednictwem mediów społecznościowych, portalu gov.pl, konferencji prasowych dla regionalnych redakcji – społeczeństwo dowiaduje się o bieżących sprawach, czym zajmują się wojewodowie i wydziały urzędu, gdzie bywają w terenie, kogo goszczą w swych gabinetach. Do reguły działania weszły spotkania wojewodów ze środowiskami samorządowców, grupami zawodowymi, rolnikami, kobietami, nauczycielami, pracownikami socjalnymi, kombatantami, działaczami organizacji pozarządowych, itp.

Nierzadko w gabinetach wojewodów goszczą przedstawiciele miast, powiatów, gmin z trudnymi do rozwiązania w terenie a ważnymi dla lokalnej społeczności sprawami.

warszawa mon   warszawa mnauki

Wojewodowie – stanowiąc przedłużenie w województwach władzy rządowej, dysponują narzędziami do realizacji licznych programów rządowych oraz dbają o wykonanie inwestycji i wsparcia zadań w ramach różnych funduszy celowych, np. z KPO  czy unijnych.

Kujawsko-Pomorskie jest województwem rozwijającym się gospodarczo, a ponadto ma wiele dziedzin o wielkim znaczeniu w aktualnej rzeczywistości, jak choćby militarnych.

W miniony wtorek, dniu obrad rządu, do Warszawy pojechali wojewoda Michał Sztybel i I wicewojewoda Piotr Hemmerling. Zaplanowali na ten dzień szereg spotkań w kilku resortach, by kompleksowo skonsultować, poinformować, zasygnalizować, nadać bieg sprawie i załatwić kilka kujawsko-pomorskich problemów.

Odbyli serię spotkań w KPRM i ministerstwach w Warszawie, koncentrując się na sprawach istotnych dla regionu.

W relacji wojewodów z delegacji czytamy:

  • Z wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim oraz wiceministrem Pawłem Olszewskim omówiliśmy kwestie regionalne oraz kluczowe inwestycje, m.in. finansowane z Krajowego Planu Odbudowy.
  • Z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Marcinem Kulaskiem rozmawialiśmy o rozwoju uczelni wyższych w naszym województwie.
  • Z wiceministrem obrony narodowej Cezarym Tomczykiem poruszyliśmy temat inwestycji w Nitro-Chemie (jeden z największych w Europie producentów trotylu i materiałów wybuchowych – red.) oraz spraw wojskowych dotyczących regionu.
  • Z wiceministrami spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Szymańskim, Wiesławem Leśniakiewiczem i Wiesławem Szczepańskim dyskutowaliśmy o inwestycjach w schrony, wyposażeniu w ramach budowy obrony cywilnej oraz dodatkach mieszkaniowych dla służb mundurowych.

Wielość użytych ogólników i zapewnień o kluczowości spraw nijak nie lekceważy czytelnika, a jedynie sygnalizuje wagę zagadnień i pilność potrzeby.

O efektach komunikacji z województwa do rządu będziemy zapewne mieli możliwość informować przy okazji wdrażania konkretnych rozwiązań.

Fot. KPUW

Opr. nim, 18 marca 2025 r.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem